piątek, 25 lipca 2014

Cykl miesiączkowy....#5 NIEPŁODNOŚĆ

Napisałam wcześniej post o hormonach...miałam z niego zrezygnować na poczet tego..ponieważ wcześniej może nie wszyscy wiedzą jak działamy...według jakiego cyklu, jak to się je..itp.. A my kobiety musimy wiedzieć o fazach w cyklu menstruacyjnym więc muszę.....Wszędzie bębnią: obserwuj cykl, pisz ile dni ma cykl, mierz temperaturę w cyklu..ale co to właściwie jest ten cykl to większość z nas zna pobieżnie..

Wiem że wiecie...wiem że każda kobieta powinna to wiedzieć..ale z doświadczenia też wiem..że niektóre kobiety nie potrafią liczyć ile trwa ich cykl, nie wiedzą kiedy się zaczyna czy od końca krwawienia czy od początku czy łącznie... Nie wiedzą co przyczynia się do cyklu i na jakie fazy się dzieli..nie umieją wyznaczyć dni płodnych i niepłodnych...jak to bywa zawsze w szkole zrobimy szybką powtórkę :-)

CYKL MIESIĘCZNY KOBIETY

Cykl miesięczny u zdrowej kobiety powtarza się regularnie co ok. 28 dni (cykle 21-36 dniowe są uważane za prawidłowe). Krwawienie miesięczne trwa ok. 5 dni, przy czym zdarzają się także menstruacje trwające do 8 dni. Pojawienie się pierwszej miesiączki oznacza osiągnięcie dojrzałości płciowej i występuje najczęściej w wieku 12-13 lat. Ostatnia miesiączka ma miejsce w 45-55 roku życia. Na cykl miesięczny każdej kobiety składają się cztery fazy: krwawienie miesięczne, faza przedowulacyjna, owulacja i faza poowulacyjna.


I. MENSTRUACJA
(1-5 dzień)
Cykl menstruacyjny kobiety rozpoczyna się krwawieniem miesiączkowym ( od pierwszego dnia krwawienia zaczyna się nasz cykl - ciekawostką jest to iż gdy krwawienie zacznie się późnym wieczorem lub nocą jako pierwszy dzień można liczyć od dnia następnego) . Podczas pierwszych dni usuwane są z macicy obumarłe, złuszczające się komórki śluzówki, płyn tkankowy oraz krew z pękniętych naczyń krwionośnych. Faza menstruacyjna trwa ok. 5 dni. Towarzyszy jej wydzielanie hormonu FSH uwalnianego przez przysadkę mózgową. Hormon ten powoduje dojrzewanie pęcherzyków i pobudza rozwój kilku z nich podczas każdego cyklu.

II. FAZA PRZEDOWULACYJNA
(6-13 dzień)
W fazie tej zasadniczą rolę odgrywają estrogeny wydzielane przez jajniki, w tym beta-estradiol. Hormony z tej grupy odpowiedzialne są za proliferację komórek w błonie śluzowej macicy, co powoduje, że błona jest nadbudowywana i zwiększa swoją objętość. Tworzone są nowe naczynia i gruczoły. Obecność estrogenów w zwiększonym stężeniu pobudza przedni płat przysadki do uwalniania hormonu luteinizującego. To właśnie hormon LH wraz z hormonem dojrzewania pęcherzyków wspólnie stymulują owulację.


Zespół napięcia przedmiesiączkowego (Premenstrual syndrome, PMS) –zespół objawów psychicznych , fizycznych i emocjonalnych występujący od kilku do kilkunastu dni przed menstruacją i ustępujący z chwilą jej rozpoczęcia. Szacuje się, że na PMS cierpi ok.50% kobiet. Przyczyna występowania  nadal nie jest dokładnie poznana. Uważa się, że może być ono skutkiem zaburzeń hormonalnych w czwartej fazie cyklu miesiączkowego, objawiających się nadmierną produkcją estrogenów przy niedoborze progestagenów.
Zbadano, że u podłoża PMS leży działanie endogennych metabolitów progesteronu na poziomie ośrodkowego układu nerwowego.Do tej pory opisano 150 objawów towarzyszących PMS najczęstsze z nich to: rozdrażnienie, huśtawka nastrojów i płaczliwość, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, uczucie zmęczenia, bóle głowy i pleców, bolesność piersi, zaparcia i wzdęcia, uczucie ciężkości, puchnięcie (głównie nóg i twarzy), pogorszenie koordynacji ruchów.

III OWULACJA
(14 dzień)
W tej krótkiej fazie podwzgórze wydziela neurohormon GnRH, pod którego wpływemprzysadka wydziela do krwi dwie gonadotropiny: FSH i LH, których wyrzut stanowi bezpośredni bodziec do wystąpienia jajeczkowania. Następuje gwałtowny wzrost stężenia FSH i LH, zwłaszcza w przypadku LH obserwuje się tzw. pik LH, czyli maksymalny wzrost LH. Wysoki poziom LH stymuluje niedojrzałą komórkę jajową (oocyt II rzędu) i osłabia ściany otaczającego ją pęcherzyka. Po około 30 godzinach od piku LH następuje pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej, czyli tzw. jajeczkowanie lub owulacja, które zachodzą w jajniku. Zaraz po tym, oocyt jest wyłapywany przez jajowód, gdzie dojrzewa i przekształca się w dojrzałą komórkę jajową. Po około jednym dniu przebywania w jajowodzie, jajeczko, jeśli nie zostało
zapłodnione, obumiera.IV. FAZA POOWULACYJNA
(15-28 dzień)
Pozostałe po owulacji resztki pęcherzyka Graafa pod wpływem FSH i LH przekształcają się w ciałko żółte, które produkuje estrogeny oraz duże ilości progesteronu, aby przygotować endometrium do implantacji zarodka oraz do utrzymania ewentualnej ciąży. Hormony produkowane przez ciałko żółte na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego powodują spadek wydzielania FSH i LH przez przysadkę mózgową. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obniżanie się poziomu LH powoduje stopniowe zanikanie ciałka żółtego i obniżanie poziomu produkowanych przez nie hormonów, głównie progesteronu. Następnie ciałko żółte przemienia się w ciałko białawe, które stopniowo zanika. Gwałtowny spadek stężenia progesteronu i estrogenów jest sygnałem do produkcji przez przysadkę FSH, a co za tym idzie zapoczątkowania następnego cyklu miesiączkowego.


CIEKAWOSTKI


 • Menarche – pierwsza miesiączka
 •  Wiek wystąpienia pierwszej miesiączki jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników: m.in. genetycznych i środowiskowych. Złe warunki bytowe przyczyniają się do opóźnienia wieku menarche, natomiast ich poprawa ten wiek obniża.
 •  W Polsce pierwsza miesiączka u dziewcząt występuje średnio w wieku 12 lat i 9 miesięcy, natomiast masa ciała, która jest niezbędna do wystąpienia menarche, czyli tzw. krytyczna masa ciała, wynosi 46 ± 0,5 kg przy średnim wzroście 157 ± 0,5 cm.
 • U dziewcząt mieszkających na wsi, menarche pojawia się najczęściej w miesiącach: czerwiec - lipiec, w miastach miesiącami tymi są: grudzień - styczeń.
 • Owulacja w pierwszym cyklu miesiączkowym występuje tylko u 6% dziewcząt. Po roku zgodność cykli menstruacyjnych z owulacją występuje u 18%, a po dwóch latach u ok. 60% dziewcząt.
 • Średni wiek rozpoczęcia menopauzy to 51 lat, a ostatnia miesiączka u kobiety występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.
 •  Kobiety palące papierosy wchodzą w menopauzę wcześniej niż te niepalące.
 • Menopauza występuje również u kilku innych gatunków ssaków, które przechodzą cykle menstruacyjne np. u rezusów oraz u niektórych gatunków waleni, delfinów i gupików


Mój cykl miesiączkowy był niby idealny, nie miałam nigdy wahania w dniach, miesiączka przychodziła niemalże z zegarkiem w ręku czasem po 28 dniach czasem po 31 ale nigdy nie było długich cykli lub nadmiernie krótkich lub nieregularnych , mierząc temperaturę i obserwując śluz też nic nie dawała znać...dopiero później...zauważyłam że brak jest  owulacji..ale trochę zeszło bym nauczyła się rozpoznawać...potem owulacje wróciły, nawet mogłam zauważyć kiedy...tylko co z tego jak mój pęcherzyk nigdy nie pękał i tworzyły się torbiele..jedną właśnie hoduję..w poniedziałek dowiem się jak już pięknie podrosła... trzymajcie kciuki....


Oczywiście całą tą wiedzę oparłam o fachowe artykuły i pracę. Autorami tej pracy są : Weronika Janucik i Marlena Ludwiniak Pod kierunkiem: dr Ireny Grochowskiej Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,Wydział Filozofii Chrześcijańskiej Instytut Ekologii i Bioetyki
Literatura:

1) D. McLaughlin, J. Stamford, D. White, „Fizjologia człowieka”, PWN, Warszawa 2008.
2) E.P. Solomon, L.R. Berg, D.W. Martin, C.A. Ville, „Biologia”, MULTICO Oficyna Wydawnicza,
Warszawa 1996.
3) www.28dni.pl
4) www.hormonalny.pl
11 komentarzy:

 1. Widzę, że naprawdę przykładasz się do sporządzania postów. Ogromny +.
  Twój blog robi się tematyczno-informacyjny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się jak mogę..pamiętam jak ja potrzebowałam tych informacji i musiałam grzebać i wyszukiwać..brakowało mi miejsca gdzie dostałabym wszystko w pigułce :-) stąd też zrodził się pomysł...

   Usuń
 2. Bardzo dobry post.
  Racja nie wszystkie kobiety wiedzą jak liczyć swój cykl.
  Ściskam:*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niejednokrotnie sięniestety spotkałam z kobietami..można by powiedzieć że doświadczonymi, starającymi si eod ponad roku o dziecko a okazuje się że nie bardzo mają wiedzę na temat dni płodnych i cyklu własnie..więc trochę mnie to przeraziło..w trakcie starań o dziecko i problemów z tym związanych to raczej jest podstawa... buziaki :-*

   Usuń
 3. Duży plus za post, za to jak go opisałaś :) wiem, że pomoże on wielu Kobietom, które są na początku swojej drogi i nie wiedzą co z czym się "je" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pamietam ze kiedys walkowali to w szkole...teraz nie wiem..mam wrazenie ze kazdy nastawia sie na farmakologie..jakis cud medycyny zamiast zacząć od poznania swojego organizmu.

   Usuń
 4. Ja trafiłam na rewelacyjną babeczkę od poradni przedmałżeńskiej, dzięki której obserwowałam cykle 3 lata przed ciążą i wszystko miałam zapisane :D Każdego dnia mierzyłam temperaturę i badałam inne objawy. Do tego regularne badania ginekologiczne pozwoliły odpowiednio szybko ustalić, że wszystko ok :) w pierwszej ciąży mierzyłam temperaturę przez pierwsze 3 miesiące, żeby w razie czego zauważyć nagły spadek temperatury, który mógł być informacją o nagłym możliwym poronieniu. Warto się edukować, bo bez tego jesteśmy troszkę "sierotami"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczesciara ze trafilas na kompetentną osobe..ja musialam wszystko wyczytac...oraz metoda prob i bledow..cale 5 lat obserwacji niewiele obrazowalo...moje cialo dawalo sprzeczne sygnaly..nie pokrywaly sie z obrazem usg...do tej pory tak jest...ale teraz wiem co dany objaw oznacza u mnie...

   Usuń
 5. Aha! Tamta babeczka wspominała o naprotechnologii...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja troche niufnie podchodze do napro...nawet z powodow wyzej wymienionych...mimo wnikliwych obserwacji niewiele z tego wynika...braku owu lub ogromniastych torbieli napro chyba nie przeskoczy...wydaje mi sie ze moze bardziej pomoze tym niezdiagnozowanym u ktorych fizycznie ok tylko nadal nie zaskoczyli..

   Usuń
 6. Witam. AMoze mi ktos podpowie bo nie wiem co mam robic.Niestety po odstawieniu tabletek antyk. (mam PCOS)moj okres zanikl diagnstyka i okazuje sie ze mam zaburzenia komunikacji przysadki z zjajnikami stad niskie wszystkie hormony.Suplementowalam sie kwasy omega 3 wiesiolek wit c ostrpest vitex ogolnie jadlam duzo tluszczy warzyw owocow i okres mi wrocil po 3msc takiego stylu zycia i niestety kolejny sie nie pojawil i znow mam niski estradiol??:-(

  OdpowiedzUsuń

Informuję, iż Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu :-)
Strefa wolna od hejtu i obraźliwych komentarzy!!