piątek, 4 lipca 2014

Pierwsza wizyta, pierwsze badania.... #3 NIEPŁODNOŚĆ


źródło: www.mowimyjak.pl

Ostatnio pisałam o pierwszej wizycie, o badaniach, o lekarzu.
Dziś chciałabym rozwinąć temat czysto teoretycznie, tak byśmy wszystko mieli w jednym miejscu, byśmy mogli poznać swojego wroga i jak to się potocznie mówi złapać byka za rogi.  Wiele kobiet gdy dochodzi do wniosku że być może jest niepłodna wpada w panikę, histeria że nie będzie posiadało się dziecka jest ogromna, ale spokojnie, na prawdę teraz w 21 wieku jest wiele możliwości leczenia.Pamiętajmy NIEPŁODNOŚĆ się leczy...to nie BEZPŁODNOŚĆ (bezpłodność jest stanem trwałym np ze względu na brak macicy, jąder, itp)

Najważniejsza jest jednak diagnoza: nie raz jest to zupełnie  proste, nie raz trzeba zabawić się w dr Housa i trochę poszperać i wykonać troszkę badań...wiadomo trzeba uzbroić się w cierpliwość i spokój, trzeba dobrze zastanowić się nad tym czy chcemy walczyć, trzeba być dla siebie oparciem...walka w pojedynkę nie jest łatwa...dlatego pamiętajmy niepłodność dotyczy oboje partnerów..nic nam nie da badanie tylko jednej osoby...bardzo często do lekarza zgłaszają się kobiety które pragną dziecka a kiedy lekarz pyta o partnera lekko zawieszają głos...potem przychodzi do konieczności badania nasienia i tak na prawdę cofamy się ....zajmujemy lekarzowi cenny czas który mógł być pomocny dla innej pary... Tak więc obydwoje musimy mieć świadomość tego że się staramy...MY...więc mężczyzno, przyszły tato, nie bądź zdziwiony że na wizycie lekarz da również i tobie skierowanie na badania...Mój małżonek nigdy nie miał z tym problemu na szczęście..badania robił wielokrotnie, ale z obserwacji par które przychodziły do przychodni widzieliśmy  nie raz konsternację miedzy starającymi i wzrok faceta "jak to przecież to ona przyszła do lekarza..ja na pewno jestem zdrowy"...a statystyki mówią swoje :" Przyczyny niepłodności leżą w mniej więcej 35 proc. po stronie kobiety, w mniej więcej 35 proc. - po stronie mężczyzny. W pozostałych przypadkach przyczyny są wspólne lub pozostają nieznane" (żródło: www.edziecko.pl) 
Zatem jeśli jesteście pewni i gotowi do walki, zakupcie kalendarz, notujcie wszystkie informacje na temat swojego organizmu, przygotujcie datę ostatniej miesiączki, przygotujcie ostatnie badania, wypisy ze szpitala, przypomnijcie sobie daty ostatnich stosunków płciowych, ich częstotliwość itp, tak niestety te informację wiele mówią lekarzowi)
Jakich badań zatem możecie się spodziewać i jak się do nich przygotować?

1) Podstawowe badanie obojga partnerów, morfologia, mocz (dobrze jest mieć przy sobie ostatnie badanie podstawowe), pomiar wagi, wzrostu, ciśnienia, rozmieszczenia tkanki tłuszczowej..służy to oczywiście wstępnej diagnozie oraz zaplanowaniu dalszego postępowania, powiem od siebie iż ja na pierwszej wizycie dostałam przykazanie "schudnij kobieto bo masz za dużo tu i ówdzie"  - lekarz na prawdę nie robi tego złośliwie...otyłość to jedna z głównych przyczyn bezpośrednich lub pośrednich niepłodności..po takim badaniu lekarz może zlecić dokładniejsze badania np. cukier (tzw krzywa cukrowa) badania tarczycy itp.

2) Gdy w rodzinie obojga były jakieś problemy lub gdy inne badania nic nie wykazują może być zlecone badanie genetyczne obu partnerów, służy ono wykryciu zaburzeń genetycznych, wyniki otrzymuje się najczęściej po kilkunastu dniach, jednak nie wszystkie ośrodki kliniczne mają możliwość robienia takich badań

3) Badanie śluzu szyjkowego obojga partnerów - do tego badania musimy się jednak przygotować, a mianowicie: współżycie ok 1-2 dni przed owulacją (nie można brać kąpieli tylko prysznic), około 9-24 h po stosunku pobiera się i bada pod mikroskopem obecność ilość i ruchliwość plemników, 

Czemu ma służyć takie badanie? jest to tzw ocena wrogości śluzu szyjkowego, czyli w jakim stopniu plemniki przechodzą przez barierę śluzu. Obecnie jednak odchodzi się od tego badania coraz częściej 

4) Zamiast badania śluzu wykonywane jest często Badania immunologiczne dla obojga.

W tym celu pobierana jest krew, bada się nasienie, śluz szyjkowy w kierunku przeciwciał przeciw-plemnikowych, służy to wykryciu przeciwciał skierowanych przeciw plemnikom, które mogą upośledzić ich funkcje (przeciwciała występują najczęściej po urazach, zapaleniach jąder u ok 15% niepłodnych mężczyzn i niekiedy partnerek)

5) Badanie ginekologiczne kobiety 

Oglądanie pochwy i szyjki macicy za pomocą wziernika, pobranie wymazu do badania cytologicznego i do posiewu bakteriologicznego.

Ocena macicy i przydatków W trakcie badania następuje wstępna ocena budowy i stanu narządu rodnego, kontrola stanu bakteriologicznego pochwy, wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Opinia lekarza dostępna jest natychmiast. Na wyniki posiewu czeka się do tygodnia.
Pamiętajmy na wizytę przychodzimy 

•  Nie w trakcie miesiączki (chyba że lekarz nakaże)
•  Nie tuż po kuracji globulkami dopochwowymi
•  Nie tuż po współżyciu (chyba że jest taka potrzeba)

6) Badanie ultrasonograficzne (USG) kobiety

Za pomocą specjalnej głowicy wkładanej do pochwy, dzięki odbitej wiązce ultradźwięków, uzyskuje się na ekranie monitora obraz macicy, jajników i innych narządów miednicy.


Badanie daje nam szczegółową ocenę budowy narządu rodnego; kształtu i wielkości macicy, grubości endometrium, ilości i wielkości pęcherzyków w jajnikach oraz ich pękania. Wykrywanie mięśniaków, torbieli, guzów, polipów, wodniaków jajowodów i innych anomalii.

7) Badania hormonalne dla kobiety

Badanie wykonuje się w laboratorium, nie trzeba być na czczo (z wyjątkiem badania prolaktyny)  
Wiele hormonów powinno się badać w odpowiednim dniu cyklu miesiączkowego, zatem często jest tak iż lekarz podaje dni w którym badanie danego hormonu należy wykonać.
Badanie służy do oceny funkcjonowania układu rozrodczego, oraz hormonów wpływających na płodność (np tarczycy) O tym będzie osobny post gdyż jest to długi temat i zbyt istotny)


8) Histerosalpingo-grafia (HSG) dla kobiety

Najlepiej przed badaniem wykonać posiew bakteriologiczny z kanału szyjki macicy. Przed badaniem warto przyjąć leki przeciwbólowe. 
Przez pochwę i kanał szyjki macicy wprowadza się specjalna rurkę którą wstrzykuje się płyn kontrastowy. Płyn przepływa przez jamę macicy i jajowody. Przepływ kontrastu jest rejestrowany na zdjęciach rentgenowskich.
Badanie służy ocenie kształtu jamy macicy i przebiegu jajowodów oraz ich drożności. Udokumentowanie obrazu na zdjęciu rentgenowskim. Podanie płynu pod ciśnieniem czasem pomaga udrożnić niewielkie zrosty jajowodów.

•  Wykonuje się w I fazie cyklu
•  Badanie dość nieprzyjemne, czasem bolesne, 
•  Zalecany prawidłowy wynik badania bakteriologicznego dróg rodnych 
•  Nie wymaga pobytu w szpitalu
•  Wiąże się z absorpcją pewnej dawki promieniowania rentgenowskiego

9) Histeroskopia dla kobiety

Do tego badania należy przygotować się jak do operacji lub zabiegu ginekologicznego . Badania krwi, moczu, EKG, konsultacja anestezjologa. Posiew bakteriologiczny z kanału szyjki macicy.
W sali operacyjnej lub gabinecie zabiegowym, w znieczuleniu ogólnym, wprowadza się przez pochwę i kanał szyjki macicy cienkie narzędzie ze światłowodem i kamerą. Na ekranie monitora ogląda się wnętrze jamy macicy.
Jest to zatem bezpośrednia ocena wzrokowa kształtu i budowy kanału szyjki i jamy macicy i jej śluzówki oraz ujść macicznych jajowodów. Pobieranie materiału do badania histopatologicznego, do oceny prawidłowości cyklu miesiączkowego. Usuwanie zrostów i przegród jamy macicy oraz polipów i mięśniaków.
Wykonuje się w I połowie cyklu.
•  Zalecany prawidłowy wynik badania bakteriologicznego dróg rodnych *może wymagać krótkiego pobytu w szpitalu lub odbyć się w gabinecie lekarskim, bez znieczulenia, za pomocą specjalnych narzędzi

10) Biopsja endometrium (śluzówki macicy) dla kobiety

Przygotowanie jak do zabiegu ginekologicznego; podstawowe badania krwi
W krótkim znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w gabinecie zabiegowym, za pomocą specjalnego cienkiego narzędzia pobierany jest fragment endometrium.
Pobieranie materiału do badania histopatologicznego, służy do oceny śluzówki macicy i prawidłowości cyklu miesiączkowego.


Wykonywane w II połowie cyklu
Może wymagać krótkiego pobytu w szpitalu lub odbyć się w gabinecie lekarskim w znieczuleniu miejscowym

11) Laparoskopia i kolorografia dla kobiety

Przygotowanie jak do operacji i dłuższego znieczulenia ogólnego: badania krwi, moczu, EKG, RTG klatki piersiowej, konsultacja anestezjologa. Posiew bakteriologiczny z kanału szyjki macicy
W znieczuleniu ogólnym, w sali operacyjnej, przez malutkie nacięcia skóry, wprowadza się do jamy brzusznej długie cienkie narzędzia ze światłowodem i kamerą. Uwidacznia się wnętrze jamy brzusznej na ekranie monitora. Ocenia się bezpośrednio budowę i stan macicy, jajników, otrzewnej, jajowodów. Poszukuje się zrostów i ognisk endometriozy, które można wykryć tylko tą metodą. Drożność jajowodów ocenia się w kolorografii; przez pochwę i kanał szyjki macicy podaje się płyn kontrastowy i obserwuje, czy wypływa on przez jajowody. Specjalne narzędzia umożliwiają operacyjną korektę ewentualnych nieprawidłowości.
Badanie służy bezpośredniej ocenie wzrokowej budowy i stanu narządu rodnego, otrzewnej i narządów jamy brzusznej oraz drożności jajowodów. Możliwość usunięcia torbieli i guzów jajników, wodniaków jajowodów, mięśniaków macicy, ognisk endometriozy, zrostów w jamie brzusznej.

•  Zwykle wymaga 1-2 dniowego pobytu w szpitalu
•  Najpoważniejsze spośród badań wykonywanych przy niepłodności, obarczone największym ryzykiem powikłań (krwawienie, zakażenie)
•  W razie powikłań może zajść konieczność laparotomii, czyli otwarcia jamy brzusznej
•  Zalecany jest prawidłowy wynik badania bakteriologicznego pochwy

12) Endoskopia przezpochwowa -TVE) dla kobiety

Przygotowanie jak do zabiegu ginekologicznego; podstawowe badania krwi. Posiew bakteriologiczny z kanału szyjki macicy 
W gabinecie zabiegowym, w krótkim znieczuleniu ogólnym, cienkie narzędzie ze światłowodem i kamerą, wprowadza się przez szczyt pochwy do miednicy mniejszej. Uwidacznia się jajowody, podaje się kontrast przez kanał szyjki macicy i obserwuje, czy wypływa on przez jajowody.
Jest to bezpośrednia ocena stanu otrzewnej miednicy mniejszej i jajowodów oraz ich drożności.
 - Wykonywane w I fazie cyklu
 -  może wymagać krótkiego pobytu w szpitalu lub odbyć się w gabinecie lekarskim
 - jest prostszy i bezpieczniejszy niż laparoskopia

 - służy praktycznie tylko do oceny jajowodów, 
 - zalecany jest prawidłowy wynik badania bakteriologicznego pochwy 

13) Sonohisterosalpingografia (SIS, sono-HSG, Hy-Co-Sy) dla kobiety

Należy wcześniej wykonać posiew z kanału szyjki macicy
Przez kanał szyjki do jamy macicy podaje się sól fizjologiczną i obserwuje jej przepływ przez jamę macicy i jajowody
Następuje ocena kształtu jamy macicy i jej nieprawidłowości (polipy, mięśniaki), ocena drożności jajowodów

•  Brak możliwości dokładnego udokumentowania przebiegu jajowodów

14) Badanie nasienia dla mężczyzny

Zaniechanie współżycia i masturbacji oraz powstrzymanie się od picia alkoholu i palenia papierosów na 3-7 dni przed badaniem. 
Przed masturbacją należy umyć penis wodą z mydłem. Całe nasienie z wytrysku musi być zebrane do pojemniczka

Mężczyzna pobiera nasienie za pomocą masturbacji do jałowego pojemniczka lub specjalnej prezerwatywy. Pobranie nasienia zwykle odbywa się w wydzielonym pomieszczeniu w ośrodku lub wyjątkowo w domu, lecz wtedy nasienie musi być dostarczone do ośrodka w ciągu 30 minut i przewozone w temp. ciała.
Badanie to jest podstawową oceną męskiej płodności. Określenie parametrów nasienia: ilości, budowy i ruchliwości plemników. Badanie bakteriologiczne i immunologiczne nasienia - wykrywanie przeciwciał przeciw-plemnikowych i bakterii.
Uwagi
•  Gorączka powyżej 38 st. C może upośledzać parametry nasienia nawet na kilka miesięcy
•  W razie nieprawidłowego wyniku powtarza się badanie po kilku tygodniach, 2-3 krotnie

15) Badanie andrologiczne dla mężczyzny

Wskazane opróżnienie jelita przed badaniem prostaty. Konieczny wypełniony pęcherz moczowy.

Jest to badanie narządu płciowego. Badanie prostaty przez odbyt oraz w USG. Badanie moczu na obecność plemników w przypadku ich braku w nasieniu. USG jąder i prostaty 
Ocena budowy jąder i penisa, wykrywanie wad i chorób (np. przepukliny, wnętrostwo, żylaki powrózka nasiennego, stulejka, wsteczny wytrysk)
Jest to badanie wskazane przy nieprawidłowych parametrach nasienia

16) Badania hormonalne dla mężczyzny

Pobranie krwi do oznaczenia stężenia hormonów w surowicy
Ocena czynności męskiego układu rozrodczego

-Testosteron
-Prolaktyna 
-Androstendion 
-FSH
-LH
-Estradiol
Wskazane przy nieprawidłowych parametrach nasienia

17) Wazogram dla mężczyzny

Badanie radiologiczne nasieniowodów po dożylnym podaniu kontrastu
Ocena drożności nasieniowodów. Pozwala na uwidocznienie ewentualnych przeszkód w przewodach wyprowadzających nasienie
•  Rzadko stosowane (głównie po wcześniejszym podwiązaniu nasieniowodów)
•  Wykonywane przed ewentualną operacją naprawczą

18) Biopsja jąder dla mężczyzny

Przygotowanie jak do krótkiego zabiegu; konsultacja anestezjologa, podstawowe badania krwi.
Pobranie, w krótkim znieczuleniu ogólnym lub miejscowym drobnego wycinka tkanki jądra
Ocena pod mikroskopem obecności lub braku komórek plemnikotwórczych i plemników w jądrach

•  Wykonywane przy braku plemników w nasieniu i normalnym poziomie FSH
•  Pozwala wykryć inne nieprawidłowości, np. zanik lub rak jądra

Jest jeszcze zapewne parę badań..ale nie będę się rozpisywać aż tak obszernie.
Nie nie myślcie sobie żem aż tak mądra.... Cały post oparłam na artykule ze strony www.edziecko.pl  oraz na swoich doświadczeniach. Ja osobiście miałam parę z tych badań, większość nie była mi potrzebna. Niektóre owszem nieprzyjemne..ale co się nie robi dla szczęścia posiadania małego szkraba.
Na pewno rozwinę niektóre kwestie choćby nawet badania hormonalne. 
Moje leczenie w chwili obecnej stanęło...mój lekarz ma urlop..i tym samym ja mam też od leczenia...nic to... nie w tym to w następnym ;-) byle do przodu :-)

4 komentarze:

 1. Całe szczęście mnie to ominęło, nie miałam problemów z moimi skarbami :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak trzymać...ja po cichu czasem zazdroszczę tak bezproblemowych starań... ale i gratuluję :-) buziaki dla was :-*

   Usuń
 2. Cenny artykuł, nie ma co się załamywać tylko zgłosić do specjalisty, bo naprawdę warto i jest o co się starać.

  OdpowiedzUsuń

Informuję, iż Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu :-)
Strefa wolna od hejtu i obraźliwych komentarzy!!