wtorek, 29 kwietnia 2014

Buty, butki , buciory , buciki i buciszcza...

oj to temat który mi i nie tylko spędza sen z powiek..Jaśko powoli zaczyna się przemieszczać..fakt że za rączki ale chce dreptać..w domu oczywiście jak najczęściej boso lub w antypoślizgowych skarpetkach..a co ze spacerami po dworze??

no i tu zaczęłam zastanawiać się nad kupnem pierwszych poważnych butów do chodzenia..fakt Jaś od urodzenia miał mnóstwo różnych bucików, ale traktowaliśmy to jak zabawę, nie lubiłam jak jaś występował na dworze w samych skarpetkach, bo niby czemu miało mu wiać po paluchach,  zatem w kolekcji mamy adidasy, trzewiczki, butki wózkowe, butki zimowe, półbuty i ogrom trampek..lecz nigdy nie odważyłam się wkładać mu tych trampek do nauki chodzenia lub tym bardziej butów używanych (mamy też i takie po braciszku ciotecznym Jasia..ale pełnią funkcję okrycia nóg, czyli są to buty do wózka bo przecież każde dziecko inaczej wygniata wkładkę)  ..trampki do wózka owszem..choć też zrezygnowałam gdy po pierwszym spacerze przyszedł do domu z mokrymi skarpetkami...Jak nauczy się dobrze dreptać wrócimy i do trampek...czyli pewnie na jesień... Wspólnie z mężem poczytaliśmy i podjęliśmy decyzję że kupimy młodemu profesjonalne buty do chodzenia, tak byśmy nie zrobili mu krzywdy już na wstępie nauki chodzenia...
Tydzień przeglądałam różne firmy, opinie mam, pytałam koleżanek, czytałam relacje lekarzy ortopedów..
My osobiście zdecydowaliśmy się na firmę Bartek, chociaż są przeciwnicy i zwolennicy tej firmy uważam wybór za trafny.
A jak dobrać odpowiednie buty..tu też zdziwienie i gdyby nie trafne nauki doświadczonej pani ekspedientki sklepu firmowego Bartka na pewno kupiłabym buty nie o takim rozmiarze? zatem jakie było moje zdziwienie gdy pani zobaczyła obecne buty Jaśka trzewiczki Nike które ja osobiście uważałam że są na niego za duże i uświadomiła mnie że są dobre (swoją drogę ale jasiek ma duże płetwy)..ale może od początku..
Fajnie jeśli mieszkamy w dużym mieście i możemy skorzystać z profesjonalnych ekspedientów z profesjonalnym sprzętem do pomiaru stópki dziecka..ja z doświadczenia wiem że u dzieciaczków w wieku Jasia nie jest łatwo zmierzyć stópkę..kręci się, nie chce stanąć, to gdy stanie ja chce zakreślić długość odstawia stopę, po czym gonitwa po domu  i ucieczka, i tak w kółko...
Są zatem sklepy które posiadają specjalne urządzenia..ba nawet laserowe, skanery itp. My niestety do takiego nie trafiliśmy...
Więc jak wybrać te jedyne odpowiednie??
tu posłużę się wytycznymi ze strony Bartka
 (http://bartek.com.pl/2013/04/19/mamo-tato-ja-chodze-jak-wybrac-pierwsze-buty-dla-dziecka/) :


 • szeroki i wysoki czubek, może być dodatkowo wzmocniony przez podnosek Charakterystyczną cechą stóp dziecięcych są szeroko, wachlarzowato ułożone palce. Tylko obszerny czubek zapewni swobodne ułożenie stopy dziecka i swobodne poruszanie paluszkami.
 • Długość buta
 Obuwie powinno być dłuższe od stopy o około 7-9mm, ponieważ stópki dziecka przesuwają się do przodu w czasie każdego kroku i bardzo szybko rosną.
Buty z cholewką sięgającą ponad kostkę, sznurowane lub zapinane na rzepy Maluch, ze słabo wykształconym zmysłem równowagi, chodzi w sposób szczególny. Dzięki sznurowaniu lub zapinaniu można buty dobrze dopasować do nóżek dziecka (pulchnych i szczuplejszych), co ułatwi mu poruszanie się
 • Element usztywniający tylną część buta czyli tzw. zakładkaTak naprawdę nie powinna ona być sztywna, ale sprężysta – powinna wspomagać prawidłowe ustawienie stopy i zapobiegać zniekształcaniu się butów.
 • Elastyczne spodyWłaściwie cały but powinien być miękki i elastyczny, ale spody muszą łatwo się zginać na linii stawów śródstopnopaliczkowych (to mniej więcej 2/3 długości buta licząc od pięty – miejsce, w którym zaczynają się paluszki dziecka). Sztywne spody wymuszają nienaturalny chód , dziecko przestawia wtedy nóżki jak kaczka. Lekkie, sprężyste i elastyczne spody nie powinny posiadać żadnych sztywnych łączników, które mogłyby dodatkowo usztywniać spód i powodować trudności przy jego zginaniu.
 • Materiały używane do produkcji obuwia
  Buty powinny być wykonane ze skór naturalnych oraz wysokogatunkowych materiałów tekstylnych, które posiadają właściwości odprowadzania nadmiaru pary wodnej oraz dobrego pochłaniania potu. Taki materiał charakteryzujące się wysokimi właściwościami higienicznymi.
 Oprócz niezbędnych elementów, o których wspomniano powyżej, warto skorzystać także z dodatkowych udogodnień, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo dziecka, takich jak:
 • antygrzybiczne i antybakteryjne wkładki B-FRESH lub Dry&Go, które pozwalają szybko odprowadzać pot i chronią stopę dziecka przed drobnoustrojami.
 Wkładki działają jak wbudowany dezodorant skutecznie zapobiegając tworzeniu się przykrego zapachu potu wewnątrz buta. Dzięki nim obuwie dłużej zachowuje świeżość, a stopa dziecka przez cały dzień jest czysta, zdrowa i bezpieczna.
 • miękka, wyprofilowaną wkładka z pianki, która odkształca się dopasowując do anatomicznego profilu stopy i wspomaga czynne kształtowanie się podłużnego sklepienia stopy dziecka. Daje uczucie wyjątkowej miękkości, podwyższając komfort chodzenia. Miękka pianka umieszczona została również nad kostkami. Zapewnia to odpowiednią stabilizację stawu, jak również zapobiega otarciom;
 • antypoślizgowa podeszwa, która w wybranych modelach jest skonstruowana tak by dodatkowo zabezpieczać czubek buta przed uszkodzeniami;
 • elementy odblaskowe, dzięki którym Twoje dziecko będzie jeszcze lepiej widoczne na drodze po zmroku. Elementy odblaskowe zwiększają bezpieczeństwo dziecka, dzięki nim, świecący punkt widać w świetle reflektorów z odległości nawet 200 metrów.
 • nieprzemakalne membrany np. Sympatex Reflexion Szczególnie polecane w butach zimowych. Stanowią one nieprzepuszczalną barierę dla wszelkich cieczy i nie pozwala przeniknąć do wnętrza buta kroplom deszczu, błota i śniegu. W efekcie buty pozostają wewnątrz zawsze suche i ciepłe (zachowują nawet o 3,6ºC  wyższą temperaturę), a stopa oddycha.

Następny artykuł ze strony Bartka:

ogi i stopy dzieci są bardzo wrażliwe. Ich rozwój w dużym stopniu zależy od odpowiedniego obuwia. Sprawdź czym kierować się przy wyborze dobrego obuwia dla dziecka.
Buty niedostosowane do rozwijających się nóżek mogą spowodować wady postawy i zaważyć na sprawności rosnącego dziecka. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko – gdy dorośnie – miało zdrowe stopy, musisz o nie dbać od pierwszych chwil jego życia.
Oto kilka rad na co zwracać uwagę wybierać buciki dla dzieci:
 • Obuwie powinno być dłuższe od stopy o około 8–10 mm ze względu na szybki wzrost długości stopy oraz wydłużanie i przesuwanie się stopy do przodu w czasie chodzenia. Buty z otwartym czubkiem (sandałki) powinny być dłuższe od stopy o 4–5 mm, aby w czasie chodzenia palce nie stykały się z podłożem.
 • Czubek buta powinien być szeroki stosownie do promieniście ułożonych palców.
 • Buty z otwartym czubkiem i piętą powinny mieć szerszy spód, aby cała stopa spoczywała na nim wygodnie.
 • Czubek buta powinien być wysoki. Dzieci mają bardzo ruchliwe paluszki i ważne jest, aby zachowały tę ruchliwość jak najdłużej.
 • Tylna część buta, okrywająca piętę dziecka, powinna wspomagać prawidłowe ustawienie osi pięty w stosunku do osi podudzia. To wspomaganie uzyskuje się montując w bucie sprężystą zakładkę – element stabilizujący jego tylną część. Można ją jednak stosować tylko w butach z zakrytą piętą. W butach z otwartą piętą, czyli sandałach, sztywną zakładkę zastępuje się tzw. łożem dla pięty. Jest to uformowane w spodzie buta zagłębienie. Zarówno zakładka, jak i łoże stabilizujące spełniają tę samą funkcję – zapobiegają koślawemu lub szpotawemu ustawianiu pięty.
 • Buty dla dzieci muszą mieć elastyczne spody, łatwo zginające się na linii stawów znajdujących się między palcami a śródstopiem (stawów śródstopnopaliczkowych – wiemy trudna nazwa, ale cóż, tak się te stawy niestety nazywają). Zaletą wybranych modeli obuwia BARTEK jest podpodeszwa z superelastyczną pianką umieszczoną na linii stawów śródstopnopaliczkowych, co dodatkowo ułatwia zginanie podeszwy podczas chodzenia.
 • W butach powinny być stosowane miękkie, higieniczne materiały, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot wydzielany przez stopę.
 • Materiały używane do produkcji obuwia powinny być wykonane ze skór naturalnych oraz materiałów włókienniczych o wysokiej jakości, które posiadają właściwości odprowadzania potu. Taki materiał  charakteryzuje się dobrymi właściwościami higienicznymi.
 • Dziecięce buty powinny mieć niski obcas – dla małych dzieci jego wysokość powinna wynosić około 5 mm, dla 3–4 latków około 10 mm, dla 5–6 latków do 20 mm, dla dzieci do 10 lat – około 25 mm, dla dziewcząt nie powinna przekraczać 3,5 cm;Zatem wybraliśmy, pół-sandałki bo lato, uznałam że póki Jaś jeszcze nie chodzi lepsze będą niż otwarte sandały, by Młody nie poobijał sobie palców, nie zbierał piachu itp.
A jak zmierzyć tę stopę by but był dopasowany prawidłowo? 
Pani ekspedientka pokazała najszybszy sposób:  wyjęła wkładkę z buta, przymierzyła do stopy Jasia, najlepiej postawić nogę na wkładce tak by ciężar ciała ułożył stopę dokładnie na wkładce, Jaś nie chciał więc pani dociskała ręcznie, ku mojemu zdziwieniu zamiast rozmiaru 21 jak myślałam ja powinnam kupić rozmiar 22 bo jak napisane w różnych artykułach nie tylko na stronie Bartka but musi być większy o min 6mm a max 12mm, Jaśkowe mają oko 10mm więcej więc są w sam raz i są w tym samym rozmiarze co jego teraźniejsze Nike.
Wkładki z Bartka mają w ogóle ułatwienie bo po wyjęciu okazuje się że narysowana jest górna granica jaka powinna być spełniona przy przymiarce (jak na zdjęciu)
Jeśli nie mamy możliwości odwiedzić firmowego sklepu , pomocne są też na stronie stopy które można wydrukować i dzięki temu zmierzyć nóżkę samodzielnie w domu. też z teko "próbowaliśmy" skorzystać co przy Janku nie jest wcale to łatwe..
Butki wybraliśmy takie :


Tak właśnie wyglądają wkładki, mają narysowane kontur paluszków gdzie max powinny dostawać
Ogólnie jesteśmy zadowoleni, Jaś jeszcze się do nich nie przyzwyczaił i czasem śmiesznie w nich chodzi...ale miejmy nadzieje że szybko przywyknie bo buty ceną powaliły nas na łopatki...nawet ja nie chodzę w butach za 180 zł szok!!
Ale warto niż potem wydawać większe kwoty na lekarzy ortopedów i rehabilitacje...choć oczywiście można tez znaleźć tańsze buciki, ale nam te tak bardzo się podobały więc przymknęliśmy w końcu oko na tą cenę..

A wy czym kierowaliście się przy zakupie? Macie jakieś sprawdzone firmy tak na przyszłość... ? Jakieś sprawdzone modele? rady? piszcie...być może ktoś skorzysta z waszego doświadczenia...

1 komentarz:

 1. Bardzo przydatne rady. Zgadzam się ze wszystkimi w zupełności. Myślę, że każdy rodzic powinien przeczytać ten post.

  OdpowiedzUsuń

Informuję, iż Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu :-)
Strefa wolna od hejtu i obraźliwych komentarzy!!